Úvod > Blogy > Slovensko je in. Dovolenka doma láka stále viac ľudí

Slovensko je in. Dovolenka doma láka stále viac ľudí

 Hranica snehu sa pomaly posúva nahor. Lyža solisková je definitívne pochovaná a letná sezóna píše prvé tohtoročné príbehy. Tento čas sa už tradične spája aj s hodnotením skončenej zimy.
 
Jedno je isté: pri pohľade na vývoj návštevnosti sa asi máloktorý z podnikateľov v cestovnom ruchu mračí. Trend je jasný: aj vďaka politickej situácii či množstvu akcií ľudia čoraz častejšie trávia dovolenku doma, na Slovensku. Láka ich pokoj, stále viac kultúrnych či športových akcií, možnosť dohovoriť sa po slovensky a veľa možností na výlety bez nutnosti dlho cestovať. Slovenský cestovný ruch prežil v uplynulom roku bezpochyby veľkú renesanciu.
 
Niektoré hotely sú obsadené už aj na leto
Situáciu v trávení dovolenky na Slovensku v roku 2017 zmapovala aj spoločnosť ZľavaDňa. Z prieskumu, ktorý táto spoločnosť uskutočnila, vyplynulo, že kapacita hotelov počas jarných prázdnin bola naplnená na 90 percent, pričom víkendy boli vypredané už v januári. „Úspešný bol tiež február, kedy predaj pobytov vzrástol medziročne o 13 percent. Už dnes nám mnohí naši partneri hlásia plnú obsadenosť na jar a niektorí sú obsadení už aj na celé leto,“ uviedol Peter Blažečka, PR manažér zľavového portálu. O takmer tretinu stúpol aj predaj lístkov do akvaparkov.
 
Športovci sa u nás nenudia
Spokojní sú ubytovatelia, prevádzkovatelia rôznych atrakcií i tí, ktorí podnikajú v oblasti lyžovania. A zdá sa, že trend z minulého roku bude pokračovať i naďalej. Snahou všetkých Tatrancov i Podtatrancov však naďalej ostáva nielen prilákať k nám turistov, ale postarať sa o to, aby tu ľudia strávili čo najviac času. Možností je mnoho a na mape kultúrnych i spoločenských akcií neustále pribúdajú ďalšie. Za všetky spomeňme napríklad bežeckú Tatry v pohybe Prestige Tour. Tá bude aktuálne zahŕňať päť behov s rozličnými profilmi tratí vrátane jednej charitatívnej akcie. Organizátori – tak ako pri zimných verziách behov – často hlásia už vopred naplnenú kapacitu. K ťahákom však patria aj Jazdecké záprahové preteky vo Veľkej Lomnici, mnohé golfové turnaje i akcie pre „víkendových“ golfistov či lyžiarske podujatia.
 
Folklór je silnou stránkou cestovného ruchu
Aj na mape kultúrnych akcií si návštevníci v podhorí rozhodne majú z čoho vyberať. Obľúbené a známe na celom Slovensku sú Folklórne slávnosti pod Kráľovou hoľou v Liptovskej Tepličke, Vernárske folklórne slávnosti, prehliadky krojovaných bábik vo Veľkej Lomnici, divadelné vystúpenia, tradičné dni obcí... Fajnšmekri si iste radi pochutia na koncerte šéfkuchárov v rámci špeciálnych Gastronomických dní  Starej Lesnej alebo tradičnej zabíjačke v Štôle.
Fantázii sa medze nekladú a čísla súvisiace s domácim cestovným ruchom hovoria jednoznačnou rečou: ľudia majú o Slovensko i Tatry záujem. Dôležité je však ponúknuť im aj čosi navyše.