Úvod > Blogy

Blogy

Slovensko je in. Dovolenka doma láka stále viac ľudí

 Hranica snehu sa pomaly posúva nahor. Lyža solisková je definitívne pochovaná a letná sezóna píše prvé tohtoročné príbehy. Tento čas sa už tradične spája aj s hodnotením skončenej zimy.
 
Jedno je isté: pri pohľade na vývoj návštevnosti sa asi máloktorý z podnikateľov v cestovnom ruchu mračí. Trend je jasný: aj vďaka politickej situácii či množstvu akcií ľudia čoraz častejšie trávia dovolenku doma, na Slovensku. Láka ich pokoj, stále viac kultúrnych či športových akcií, možnosť dohovoriť sa po slovensky a veľa možností na výlety bez nutnosti dlho cestovať. Slovenský cestovný ruch prežil v uplynulom roku bezpochyby veľkú renesanciu.
 
Niektoré hotely sú obsadené už aj na leto
Situáciu v trávení dovolenky na Slovensku v roku 2017 zmapovala aj spoločnosť ZľavaDňa. Z prieskumu, ktorý táto spoločnosť uskutočnila, vyplynulo, že kapacita hotelov počas jarných prázdnin bola naplnená na 90 percent, pričom víkendy boli vypredané už v januári. „Úspešný bol tiež február, kedy predaj pobytov vzrástol medziročne o 13 percent. Už dnes nám mnohí naši partneri hlásia plnú obsadenosť na jar a niektorí sú obsadení už aj na celé leto,“ uviedol Peter Blažečka, PR manažér zľavového portálu. O takmer tretinu stúpol aj predaj lístkov do akvaparkov.
 
Športovci sa u nás nenudia
Spokojní sú ubytovatelia, prevádzkovatelia rôznych atrakcií i tí, ktorí podnikajú v oblasti lyžovania. A zdá sa, že trend z minulého roku bude pokračovať i naďalej. Snahou všetkých Tatrancov i Podtatrancov však naďalej ostáva nielen prilákať k nám turistov, ale postarať sa o to, aby tu ľudia strávili čo najviac času. Možností je mnoho a na mape kultúrnych i spoločenských akcií neustále pribúdajú ďalšie. Za všetky spomeňme napríklad bežeckú Tatry v pohybe Prestige Tour. Tá bude aktuálne zahŕňať päť behov s rozličnými profilmi tratí vrátane jednej charitatívnej akcie. Organizátori – tak ako pri zimných verziách behov – často hlásia už vopred naplnenú kapacitu. K ťahákom však patria aj Jazdecké záprahové preteky vo Veľkej Lomnici, mnohé golfové turnaje i akcie pre „víkendových“ golfistov či lyžiarske podujatia.
 
Folklór je silnou stránkou cestovného ruchu
Aj na mape kultúrnych akcií si návštevníci v podhorí rozhodne majú z čoho vyberať. Obľúbené a známe na celom Slovensku sú Folklórne slávnosti pod Kráľovou hoľou v Liptovskej Tepličke, Vernárske folklórne slávnosti, prehliadky krojovaných bábik vo Veľkej Lomnici, divadelné vystúpenia, tradičné dni obcí... Fajnšmekri si iste radi pochutia na koncerte šéfkuchárov v rámci špeciálnych Gastronomických dní  Starej Lesnej alebo tradičnej zabíjačke v Štôle.
Fantázii sa medze nekladú a čísla súvisiace s domácim cestovným ruchom hovoria jednoznačnou rečou: ľudia majú o Slovensko i Tatry záujem. Dôležité je však ponúknuť im aj čosi navyše.    
 

Nebo nad Lomnicou zaplnili balóny

Keď ani vzdialenosť od Tatier k Dunaju neodradí


Zažite niečo výnimočné – beh pri východe slnka pod Tatrami

Tep sa zrýchľuje, sneh vŕzga pod nohami. Máte ho už miestami aj dosť, ale s každým metrom prekonaným v rannom šere veľkolomnickej ulice ste bližšie k zdolaniu svojej méty. K očakávanému cieľu.Aj takto som sa miestami cítila pri bežeckej premiére na podujatí Sunrise Run vo Veľkej Lomnici. Táto akcia zaradená do Zimnej bežeckej série bola v roku 2017 novinkou. Organizátori sa snažili priniesť čosi nové, neopozerané, atraktívne. Stojac na štarte s takmer 150 ďalšími nadšencami som nevedela, čo očakávať. Ranný ostrý vzduch i zasnežená cesta mohli urobiť svoje.  Šesťapolkilometrová trať s miernym profilom neveští žiadne horory, ale...
Výstrel.
Rozbeh a koniec meditovaniu. Teraz už ostáva len podať čo najlepší výkon. Už hneď od úvodu sa pole mierne trhá, mnohí smerujú za čo najlepším umiestnením, iní chcú hlavne zdolať trať a samých seba. Skutočná kríza a preverenie schopností pretekárov prichádza až v druhej polovici trate, pri miernom stúpaní a zmene asfaltovej cesty na poľnú (rozumej miestami aj ľadovú). Dobeh do cieľa však bez ohľadu na umiestnenie prináša s pocitom úľavy aj radosť a endorfíny odplavujú únavu. Hmotným bonusom za skoré vstávanie a skúšku kondičky sú raňajky pre všetkých pretekárov v Hoteli International. Teplý čaj, jogurty, syry a nátierky vám nikdy nebudú tak chutiť, to vám garantujem!
Ešte pred štartom pretekov starosta obce Veľká Lomnica Peter Duda oficiálne predstavil viac ako 30 kilometrov značených bežeckých a nordic walkingových trás a okruhov, ktoré minulý rok napojili Veľkú Lomnicu na rozsiahlu sieť trás projektu Tatry v pohybe.

TIP: Ak chcete preskúmať viac ako 300 kilometrov trás vhodných na beh, cyklistiku, nordic walking, jazdu na koni či iné športy v podhorí Vysokých Tatier, môžete si zakúpiť túto mapu outdoorových aktivít.Po minuloročnom úspechu sa organizátori rozhodli zaradiť beh pri východe slnka aj do Zimnej bežeckej série 2017/2018. Už 13. januára sa všetci nadšenci opäť postavia na štart v areáli lomnického golfového rezortu. Registrácia TU. Ak by ste si radšej vyskúšali beh do kopca, prihlásiť sa môžete aj na záverečný diel zimných behov, ktorého trať povedie z Tatranskej Polianky k horskému hotelu Sliezsky dom. Zimná bežecká séria napíše svoju poslednú tohtosezónnu kapitolu 10. februára, buďte pri tom!